18 سال سابقه مستمر در عرصه مهندسی نما، مشاوره فنی و اجرای انواع پروژه ها

روش نصب فایبرسمنت برد بر روی نما

به صفحات سیمانی پیش ساخته ای که با انواع الیاف مسلح شده اند و برای نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرند ، فایبرسمنت گفته می‌شود . امروزه استفاده از این صفحات سیمانی بسیار رایج شده و پیمان کاران بسیاری از آن در پروژه های خود استفاده می‌کنند . روش نصب فایبرسمنت برد بر روی نما از اهمیت بالایی برخوردار است و رعایت نکات مهم نصب آن باعث می شود تا حداکثر کارایی به دست آید .

معرفی فایبر سمنت

پیش از اینکه روش نصب فایبرسمنت برد بر روی نما را مورد بررسی قرار دهیم ، بهتر است تا با آن بیشتر آشنا شویم . فایبرسمنت در واقع نوعی مصالح ساختمانی است که از مواد گوناگونی مانند سیمان ، الیاف طبیعی یا مصنوعی ، سلیس و آهک ساخته می‌شود . در گذشته از آزبست نیز برای تولید این نما استفاده می‌شد اما با روشن شدن ماجرای سرطان زا بودن آزبست ، استفاده از آن ممنوع شد .

فایبرسمنت نسبت به دیگر مصالح ساختمانی که برای نما استفاده می‌شوند ، دارای قیمت مناسب تری است و به همین دلیل بسیاری از پیمان کاران ترجیح می‌دهند تا از این نما برای پروژه های خود استفاده کنند .

مزایای استفاده از فایبرسمنت

استفاده از فایبرسمنت به عنوان نما دارای مزایای بسیاری است که همین امر باعث استفاده گسترده از آن در پروژه‌ های ساختمانی می‌شود . پانل‌های فایبرسمنت دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر آب و آتش هستند و به ‌همین دلیل گزینه مناسبی برای عایق کاری ساختمان ها به شما می‌روند . این عایق کاری باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های حامل های انرژی می‌شود .

از دیگر مزایای استفاده از این نما ، روش نصب فایبرسمنت برد بر روی نما است . این نما به آسانی و سهولت نصب و اجرا می‌شود و به‌همین دلیل باعث می‌شود تا پروژه در زمان کمتری به‌ پایان برسد و به این ترتیب هزینه ها کاهش یابند .

گاهی اوقات سنگین بودن ساختمان باعث مقاومت کمتر آن در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی می‌شود ؛ بنابراین استفاده از فایبرسمنت به دلیل وزن کم می‌تواند وزن کلی ساختمان را کاهش دهد و مقاومت آن را بالا ببرد .

ابزار مورد نیاز برای روش نصب فایبرسمنت بر روی نما

برای نصب فایبرسمنت بر روی نما به ابزارها و لوازم جانبی خاصی نیاز است تا بتوان به درستی روش نصب فایبرسمنت بر روی نما را پیاده کرد . در ادامه به برخی از ابزارهای مورد نیاز اشاره می‌کنیم .

 • ابزار اندازه گیری جهت محاسبه اندازه صفحات
 • پیچ‌ های فایبرسمنت برد
 • زوایای برگشت
 • چسب ساختمانی
 • چاقوی فایبرسمنت مخصوص
 • وسایل حمل‌ و نقل پانل های فایبرسمنت
 • تراز فیبر سیمان
 • مته
 • براکت T شکل
 • آسانسور فایبرسمنت

اگر فرصت مطالعه این متن را ندارید ! هم اکنون تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید . 

" دریافت آلبوم رنگبندی و سمپل رنگ ورق کامپوزیت "

روش نصب فایبرسمنت برد بر روی نما

در این قسمت به شرح کلی از روش نصب فایبرسمنت بر روی نما می پردازیم . اما پیش از آن باید بدانید که نصب فایبرسمنت برد بسته به محل آن می‌تواند به روش‌های متفاوتی انجام شود. به‌عنوان مثال ، اگر قصد دارید پانل ها را در زیرزمین نصب کنید ، باید برای ساختن اسکلت ، آنها را به دیوارهای اطراف بچسبانید .

درصورتی که اگر بخواهید صفحات را روی سقف به کار ببرید نیاز به اسکلت T شکل دارید تا بتوانید از آن برای نگه داشتن پانل ها استفاده کنید . در ادامه به روش نصب فایبرسمنت برد بر روی نما می پردازیم .

در نظر گرفتن تعداد مواد اولیه لازم

در ابتدای انجام روش نصب فایبرسمنت برد بر روی نما باید ابعاد دیوار و سقف مورد نیاز برای نصب را اندازه بگیرید . برای محاسبه تعداد صفحات مورد نیاز ، مساحت هر سطح مورد نظر را محاسبه کرده و سپس کل مساحت مورد نظر به دست ‌آمده را بر مساحت یکی از پانل های فایبرسمنت تقسیم کنید .

در نظر داشته باشید که همیشه 5 درصد کل مساحت را برای زباله های بیشتر تخمین بزنید . به طور تقریبی برای هر 100 فوت مربع مساحت ، نیاز به 100 پیچ فایبرسمنت دارید .

زیرسازی فلزی فایبرسمنت برد

برای زیرسازی فلزی باید 2 مرحله اجرای المان های عمودی یا همان وال پست ها و اجرای المان های افقی یا همان کمرکش را انجام داد . در ادامه به بررسی هر یک از این مراحل می‌پردازیم .

 • اجرای المان های عمودی : از وال‌ پست‌ یا المان‌‌ های عمودی برای تامین اتصال المان های افقی در سرتاسر نما استفاده می‌شود . دلیل این امر نیز این است که در اغلب پروژه‌های ساختمانی دیوار‌های پیرامونی از مصالح سبک ساخته می‌شوند و تنها نقاط اتصال سازه‌ نما ، تیرهای طبقات است .

اجرای زیرسازی فلزی فایبرسمنت برد تفاوت زیادی با زیرسازی فلزی دیگر نماهای خشک ندارد و اتصال المان های فلزی در سازه‌های بتنی به طور معمول روی پلیت های قرارداده شده به هنگام بتن ریزی روی بدنه تیر و ستون انجام می‌گیرد . درصورتی که این پیش بینی انجام نشده و به هنگام بتن ریزی پلیت گذاری انجام نشود ، باید پلیت ها را به وسیله رول‌ بولت های مکانیکی به بدنه اتصال دهید .

 • اجرای المان های افقی : اجرای کمر‌کش افقی به صورت روگذر باعث می شود تا زیرسازی بهتر تراز شود . برای جلوگیری از زنگ زدگی باید پیش از اجرای المان های فلزی ، تمایم روغن های چرب و آلودگی‌های دیگر را تمیز کرده و از یک پوشش مناسب ضد زنگ روی آنها استفاده کنید . البته در مناطق حساس و پروژه های دارای اهمیت بالا باید پوشش ضد زنگ در محل جوش ها پس از جوشکاری اعمال شود .

جهت دریافت نمونه و بازدید رایگان از پروژه شما هم اکنون تماس بگیرید . 

زیرسازی گالوانیزه فایبرسمنت برد

از آنجایی که ضریب انبساط طولی به دلیل 2 عامل اصلی رطوبت و حرارت محیط ، در فایبرسمنت برد بالا است ، استفاده از پروفیل های زیرسازی فایبرسمنت برد الزامی است و لازم است تا از نصب فایبرسمنت برد روی زیرسازی فلزی خودداری شود .

نصب فایبرسمنت برد

در روش نصب فایبرسمنت برد بر روی نما باید دقت داشته باشید که ابتدا سقف را به طور کامل تمام کرده و سپس شروع به نصب روی دیوار کنید . در ابتدای نصب این نما روی سقف ، از ترازبودن تیرها مطمئن شوید و آنها را با تخته های عمودی به‌ یکدیگر متصل کنید و درصورت لزوم مکان های دارای ناهمواری را صاف کنید .

مطمئن شوید که اسکلت ، یک چهارم اینچ از گوشه‌ها فاصله دارد . سپس برای چسباندن اولین پانل به تیر از چسب استفاده کنید . می‌توانید صفحات را با استفاده از پرتوهای T شکل بالاتر نگه دارید . سعی کنید سوراخ کاری را از مرکز صفحه شروع کرده و با فواصل 12 اینچی آن را به قاب پایینی پیچ کنید . توجه داشته باشید که پیچ‌ها باید حداقل به ‌اندازه 0.5 اینچ از لبه ها فاصله داشته باشند .

جمع‌بندی

فایبرسمنت برد به صفحات پیش ساخته سیمانی گفته می شود که در اواخر دهه 80 میلادی جایگزین صفحات سیمانی آزبستی شد . این صفحات یکی از بهترین پوشش های نما برای ساختمان های مختلف هستند و به ‌همین دلیل بسیاری از پیمان کاران از آن در انجام پروژه های ساختمانی خود استفاده می‌کنند .

برای افزایش خواص مکانیکی این نما از سیمان ، الیاف سلولزی و دیگر مواد استفاده می‌شود تا مقاومت آن در برابر فشار ، کشش و دیگر نیروهای جانبی افزایش یابد . روش نصب فایبرسمنت برد بر روی نما دارای نکاتی است که آگاهی از آنها در هنگام نصب بسیار کمک کننده خواهد بود . 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شرکت مهندسی زیبانمونه کارهای ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اطلاعات تماس

1717 2253 - 021 - دفتر فنی
 تهران - بزرگراه مدرس جنوب به شمال 
ابتدای ظفر - نبش کوچه مرو

ایمیل : info@zibaDesignco.com
تلگرام : zibaDESIGNcompany@

منو اطلاعات نما

نمای کامپوزیت

نمای فریم لس

ساعتهای کاری

شنبه تا چهارشنبه
9:00 تا 18:00
پنج شنبه
9:00 تا 14:00

ما در تمام تعطیلات کار می کنیم

سلام! آماده پاسخگویی به سوال شما هستم info@zibadesignco.com

مشاوره آنلاین
Close and go back to page
 با ما مشورت کنید