نمای بیمارستان

نمای بیمارستان از نما هایی است که، ساخت و طراحی اش نیاز به دقت بالایی دارد. چراکه در زمان بحران هایی چون جنگ، زلزله، سیل و ... اولین مکانی که بیشتر مورد استفاده و توجه قرار می گیرد، بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند. درنتیجه بیمارستان ها باید از هر لحاظ ایمن، مستحکم و با ظاهری خوب به نظر برسند. از این رو برای معماری این نوع نما از لحاظ الزامات ایمنی استاندارد های سختگیرانه‌ ای اعمال می شود.

نمای بیمارستان ها در گذشته عموما" از نوع آلومینیوم کامپوزیت بود اما به مرور نماهای سرامیک خشک نیز مورد توجه واقع شد. قانونی که در مورد تمام نما ها صدق می کند این است که، نما باید با دکوراسیون ساختمان هماهنگی داشته باشد. نمای درمانگاه ها و مراکز درمانی نیز از این قانون مستثنی نیست. از دیگر ویژگی های مهم نما های مراکز درمانی القای حس امنیت و پاکیزگی به بیننده است. از دیرباز استفاده از نماهای کامپوزیتی به دلیل دارا بودن ویژگی های مثبتی که دارند برای نمای این سازه ها مورد استقبال بیشتری قرار می گرفته اند.

انواع نما برای مراکز درمانی:

تاثیری که نمای مراکز درمانی و بیمارستانی بر آرامش روح و کاهش تنش روانی بیننده دارد، بر همگان واضح . مبرهن است. از این رو معماران در طراحی آن ها بیشترین تلاش خود را می کنند و از انواع نما که در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم، استفاده می نمایند:

  • کامپوزیت آلومینیوم
  • جی اف آر سی gfrc
  • بتن اکسپوز
  • سرامیک خشک